DIAGNOSTYKA GRZYBIC I PASOŻYTÓW

Zdaniem naukowców, w ludzkim organizmie może mieszkać nawet 300 gatunków pasożytów!

Mieszkając w zakamarkach naszego organizmu, wpływają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie. Według niektórych statystyk dziewięciu na dziesięciu ludzi „hoduje” w sobie pasożyta. Czasem jednego, ale bywają też większe grupy intruzów.
Jak sobie z nimi poradzić? Większość z nich upodobało sobie jelita, ale niebezpieczni "goście" pojawiają się także w płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przewodzie pokarmowym, krwi czy skórze.

Pasożyty pozbawiają organizm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych: witamin, mikroelementów (głównie żelaza), hormonów oraz cukru. Wydzielają także toksyny, pochłaniają erytrocyty oraz osłabiają układ immunologiczny.
W momencie osiągnięcia przez nie określonego stadium rozwojowego, powodują upośledzenie tkanek. Narządy wewnętrzne nie mogą wówczas prawidłowo funkcjonować.

Skąd się biorą pasożyty?

Do organizmu dostają się różnymi drogami, najczęściej po spożyciu produktów, na których znajdują się jaja (niedomyte warzywa i owoce, nieprzegotowana woda). Do zakażenia może również dojść drogą kropelkową (kurz i pył są nośnikiem jaj pasożytów) czy przez ukąszenie komara lub kleszcza. Ryzykowne mogą okazać się: brak higieny, korzystanie ze wspólnych sanitariatów, kontakt seksualny, uszkodzenie skóry, a szczególnie zabawa ze zwierzętami.

Trzeba pamiętać, że zakażenie pasożytami zależy od sprawnego systemu immunologicznego. Im bardziej jest on upośledzony, tym podatność na atak intruzów większa. Przez działanie antybiotyków, złe odżywianie, spożywanie konserwantów dochodzi do obciążenia układu odpornościowego i kumulowania się toksyn w organizmie. Nie służy nam również stres, zmęczenie i życie w ciągłym biegu.
Według niektórych specjalistów także długotrwałe przyjmowanie środków antykoncepcyjnych sprzyja rozwojowi patogenów w organiźmie.

Szukamy pasożytów

Wykrycie pasożytów nie jest łatwym zadaniem. Czasem mogą żyć w naszym ciele latami, nie dając o sobie znać. Skutki ich działania odbierane są często jako dolegliwości kojarzone z innymi chorobami.


Mogą to być:

  • bóle głowy
  • stawów
  • kręgosłupa
  • wszelkie choroby skóry (egzemy, znamiona, pokrzywki, guzy, duża ilość piegów, wczesne pojawienie się zmarszczek
    na twarzy, rozwarstwiające się i łamliwe paznokcie, wypadanie włosów)
  • problemy z płodnością
  • płaczliwość u dzieci
  • depresja i nerwowość
  • objawy utożsamiane z chorobą Alzheimera i starczym upośledzeniem umysłowym
  • zgrzytanie zębami w nocy i zaburzenia snu
  • chroniczne zmęczenie
  • częste przeziębienia
  • astma oskrzelowa i alergia
  • zaparcia
  • biegunka, gazy i wzdęcia
  • anemia, utrata apetytu i niski poziom hemoglobiny
  • nadwaga

Podstawowym badaniem, potwierdzającym obecność pasożytów w organizmie jest analiza kału. Jednak jej skuteczność jest bardzo niska :7-25%. Bardziej miarodajna jest metoda serologiczna, polegająca na stwierdzeniu we krwi pacjenta obecności przeciwciał na toksyny pasożytów. Niestety, najlepsze wyniki to badanie daje w późnych stadiach choroby pasożytniczej.

Walka z intruzem

Sposobów walki z pasożytami jest sporo. Najskuteczniejsze są środki farmakologiczne. Rodzaj leku dobierany jest w zależności od tego, co nas nęka. Leczenie trwa zwykle kilka tygodni.

Niektórzy specjaliści, oprócz kuracji farmakologicznej, proponują wspomaganie kuracją ziołową i zmianę odżywiania. Przeciwpasożytnicze działanie mają np.: piołun, krwawnik, wrotycz, glistnik i kruszyna.

Na czas leczenia najlepiej jest zmienić dietę. Należy ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z cukru. Niezbędna może okazać się kuracja odkwaszająca organizm, w której pomoże nam świeżo wyciśnięty sok z cytryny,duża ilość wody i warzyw w diecie lub inne zalecone przez Twojego lekarza preparaty.

Bardzo ważne jest również, by zminimalizować ryzyko zarażenia się pasożytem przez pozostałych, zdrowych domowników. Przede wszystkim każdy musi mieć swoją pościel oraz ręczniki (do wycierania rąk po skorzystaniu z toalety najlepiej używać papierowych). Oczywiście niezbędne jest również utrzymywanie idealnej czystości w łazience i ubikacji – do mycia wanny, kabiny i sedesu trzeba używać środków dezynfekujących.

Polecam Państwu lekturę książki mojego znajomego - lekarza pediatry doktora Ozimka "Nie daj się pasożytom".

Copyright © 2017 Remedical