LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI

W XXI wieku stanęliśmy w obliczu epidemii otyłości oraz szeregu chorób i zespołów klinicznych powodowanych przez miażdżycę.

otylosc 1

W populacji ogólnoświatowej

1,1 miliarda dorosłych ma nadmierną masę ciała

(BMI powyżej 25 kg/m2), w tym 312 milionów jest otyłych (BMI powyżej 30 kg/m2).

W Polsce sytuacja wygląda równie dramatycznie – szacuje się, że 72% Polaków i 60% Polek ma nadmierną masę ciała
(BMI powyżej 25 kg/m2), a otyłość można rozpoznać u 28% mężczyzn i 29% kobiet w wieku 20–74 lat.

otylosc 2

ZASADY ZDROWEJ DIETY:

Warto ustalić pewne zasady zdrowego jedzenia i przestrzegać ich w życiu codziennym, oczywiście na ile jest to możliwe przy aktywności zawodowej dorosłych członków rodziny. Jednak nic tak skutecznie nie wychowuje jak dobry przykład dany przez dorosłych.

  • Dbajmy o podawanie pięciu posiłków dziennie. Śniadanie i kolacja powinny pokrywać po 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego, obiad 30%, a drugie śniadanie i podwieczorek po 10%. Ważna jest też pora posiłków. Śniadanie powinno się zjadać wkrótce po wstaniu z łóżka, drugie śniadanie- co najmniej 2 godz. przed obiadem, a kolacja nie może być podana późno (godzinę, dwie przed snem).
  • Dieta powinna być urozmaicona z zachowaniem zasad piramidy żywienia i zdrowego rozsądku. Posiłki nie powinny być obfite. Przy ich końcu nie powinno się odczuwać nadmiernej sytości lecz raczej wrażenie „niedojedzenia”. Taki model gwarantuje nam i naszym dzieciom szczupłą sylwetkę.
  • Dbajmy o kulturę spożywania posiłków. Sami nie podjadajmy prosto z lodówki, nad zlewem. Uczmy dzieci nakrywania do stołu nawet dla jednej czy dwóch osób i jak najczęściej celebrujmy wspólne spotkanie przy stole.
  • Słodycze nie powinny stanowić w domu stałej dekoracji (patera z batonikami czy czekoladkowe pudło na stole). Można je z powodzeniem zastąpić misą owoców, a gdy dzieci podrosną i nie grozi im zachłyśnięcie, miseczkami z pestkami dyni, słonecznika, orzechami czy suszonymi owocami.
  • Nie zapominajmy o codziennej porcji ruchu dla każdego, która jest nieodłącznym elementem prawidłowej diety. Może to być tenis, bieganie, rower, pływanie, łyżwy czy szybki spacer. Trzeba dostosować wysiłek do możliwości i potrzeb każdego członka rodziny.
14% polskich dzieci zmaga się z nadwagą i otyłością
"Mamy bardzo realną groźbę, że obecne pokolenie najmłodszych Polaków będzie przełomowe,
dzieci mogą umrzeć w młodszym wieku niż ich rodzice - powiedziała dr Tamara Uryniuk" link do artykułu
otylosc 3
Copyright © 2017 Remedical